Hlavné zásady stravovania

  • Kulinárske fantázie Header

Čo jesť

Hlavné zásady stravovania

Úvod:
Je treba si uvedomiť jedno. Niečo nás priviedlo na cestu hľadania jednak očistnej kúry a následne k tomu, ako postupovať ďalej, aby sme sa znovu nemuseli predierať novou očistnou kúrou. Ono prežitie toho očistného procesu nie je jednoduché, a človek by si znova rád znovu dal to svoje obľúbené... A to je tá PASCA, ktorá spúšťa jednak jo-jo efekt pri probléme s nadváhou, a jednak nás znovu vracia do pôvodných zdravotných problémov, kvôli ktorým sme sa rozhodli urobiť si svoju očistnú kúru. Dôležité je opustiť tie staré zvyky, lebo doteraz nám prinášali len záťaž pre telo a nespokojnosť na duši. Preto je tu tá veta: ČO JESŤ. Povedať si: Nevrátim sa k starému, ale ZAČNEM po novom!

Ak chceme zdravo fungovať, treba si ujasniť, že telo na svoju správnu funkciu potrebuje isté výživné látky. Môže sa nám zdať, že nevyhovujú našim predstavám o chutnom jedle. Ale je to len v našej hlave a v prístupe k tým zložkám stravy, ktoré nie sú podľa našich chutí. Pamätajme jedno: VŽDY sa dá jedlo pripraviť minimálne dvomi spôsobmi: chutným a nechutným. 🙂 A je na nás, aby sme sa vydali za tým prvým – proste, aby nám chutilo. Zdôvodňovať si, prečo to ja jesť nebudem, to vie každý somár, s prepáčením – i bez prepáčenia. Ale ak hneď na začiatku ozdravného procesu to dôležité zahodíme, sme minimálne v háji... zahodíme, lebo si nevieme a hlavne nechceme „kaziť chute“ s jedlom, ktoré nemáme radi. Aké je to divné, hovoriť nejakému jedlu, že ho nemám rád. Veď mať rád – milovať – môžeme niečo živé: človeka, psa, mačku... ale jedlo?! Proste jedlo je buď úžasne chutné, dobré, alebo nechutné – nejedlé. Ale nie je vhodné zdravé jedlo odvrhnúť z dôvodu, že ho nemilujem – že mi dáko nechutí. Ak niečo, v zmysle zdravej výživy, chcem dosiahnuť je potrebné odložiť svoje predsudky a neoplatí sa mi živiť v sebe názor, že toto ja jesť nebudem! Je to o nastavení svojho myslenia. Zmeniť vo svojej hlave ten postoj. A prísť na to, ako mi to môže chutiť, čo zvoliť s tých rôznych príchutí, aby to bolo pre mňa lákavé, aby som sa s tým dokázal stotožniť.

Čo jesť: Hlavné zásady stravovania

Čo jesť © wmaster890 http://www.istockphoto.com I pmalenky

Ide o to, aby sme to mali jednoduché a prehľadné. Tak si to teda rozdelíme na tri hlavné jedlá denne. Medzi nimi budeme, ak sme hladní „ďobkať" svoje ovocie, oriešky, šťavy z ovocia…

Zámerne tu spomíname „ďobkať", lebo ide aj o veľkosť dávok, ktoré dokážeme spratať. To, čo je jednému veľa, druhému sa zdá byť málo. Ale ruku na srdce, niekedy naozaj tie miery sú príliš veľké, a preto je tu aj napríklad priberanie na váhe. Ono ďobkanie malých dávok, nám zmenší objem roztiahnutého žalúdka, ktorý je častou príčinou nadváhy a s tým spojených rôznych komplikácií.

Dĺžka jedenia – dôkladné rozžutie potravy, čas na zasýtenie reflexu hladu.


Raňajky:

Na začiatku dňa treba naštartovať správne svoje telo. Najefektívnejšie raňajky sú obilné kaše so sušeným ovocím, ktoré môžeme konzumovať spolu s čerstvým ovocím. Obsiahnuté uhlohydráty spolu s ovocným cukrom skvele štartujú pankreas a tým aj priaznivo upravujú glykemickú krivku do celého dňa.

Kaše je dobré obmieňať v zmysle použitého zrna. Základ však vždy tvorí ovos. Polovicu dávky. Druhá polovica dávky je buď z jačmeňa, pohánky alebo raže. Veľmi užitočné je obstarať si vločkovač a pripraviť vždy čerstvé vločky.

Vhodné je navločkovať zrno večer, pridať do neho hrsť sušeného ovocia: hrozienka, brusnice, figy, datle, slivky, marhule, jablká, višne... skrátka to, čo sa dá zohnať, alebo nasušiť zo záhrady. Toto všetko zalejeme primeranou dávkou vriacej vody, približne 2 dcl.

Kašu, ktorú sme večer so sušeným ovocím zaliali vriacou vodou, varíme ráno pred konzumáciou s prídavkom pár štipiek himalájskej soli, alebo troškou ume-octu. Hotovú kašu posypeme 4-6 kúskami nasekaných orechov alebo gomasiom. Orechy dávame vždy len jeden druh: buď sú to vlašské, alebo pekanové, para, kešu, či lieskove. Gomasio je opražený a v mažiari nadrvený čierny sézam.


Medzijedlo:

Prestávky medzi hlavnými dennými jedlami by nemali byť dlhšie ako 2-3 hodiny. V tom čase je už hlavné jedlo (raňajky, obed, večera) strávené a žalúdok je prázdny. Ak nič tuhé do neho nepridáme, hlási „ohrozenie" a štartujú sa nadobličky s produkciou adrenalínu.

Je to stresový hormón, ktorý potom musí telo istým spôsobom vylúčiť. To je pre telo zbytočná záťaž. Je preto dôležité zjesť v tom čase niečo malé – hlavne ovocie, či zeleninu. Tip – malé jabĺčko, broskyňa, kúsok melónu, rajčina, kaleráb, reďkovka... fantázii sa medze nekladú.


Obed:

Je pomerne väčšie jedlo než raňajky. Dobré je mať pri ňom viac chodov. Klasicky v našich zemepisných šírkach jedávame najprv teplú polievku. Je veľmi užitočná, lebo pripravuje žalúdok na ďalšie jedlo. Z hľadiska trávenia dodáva do tela potrebnú tekutinu, ktorá reguluje hustotu črevného obsahu. Okrem toho, pretože býva hlavne zo zeleniny, dopĺňa prepotrebné minerály. Zelenina je myslená hlavne koreňová a hlúbová, ktorá je stráviteľnejšia v uvarenom stave. Tieto druhy zeleniny, ak ich neuvaríme, nadmerne zaťažia tráviaci trakt svojou konzistenciou – sú viac tuhé – čo mnohým ľuďom pri dlhodobom jedení v surovom stave môže spôsobovať zažívacie problémy. Pociťujú napätie v žalúdku, zvýšenú plynnatosť, až kŕče v bruchu. Je to dosť veľký diskomfort, ktorému sa vyhneme tým, že takú zeleninu konzumujeme uvarenú v polievke.

Jedna veľmi dôležitá vec pri obednom, alebo večernom menu, je vopred sa rozhodnúť, čo bude našim hlavným jedlom. Ak je to charakteru vegetariánskeho nie je problém v ničom. Ak sa rozhodneme pre mäso, mali by sme dodržať isté veľmi dôležité pravidlo. S mäsom môžeme konzumovať len a len zeleninu! To je ono pravidlo tzv. oddelenej stravy. Nie je to komplikované si zapamätať a dodržiavať. Oplatí sa to. Žalúdok vskutku na strávenie mäsa musí vylúčiť iné zloženie tráviacich štiav. Zeleninu s mäsom dokáže efektívne stráviť. Ak však spolu s mäsom skonzumujeme obľúbené zemiaky, ryžu, halušky, talianske cestoviny, či slovenské knedle, vyrábame si sami nestráviteľný „maglajz“, a s ním neuveriteľné množstvo problémov. Píšem o tom práve tu na tomto mieste, lebo ak máme v úmysle to mäsové jedlo, už tu treba dodržať, že v polievke nebudú rezance, ryža, alebo iná obilovina, ale len čistá zelenina!

Mnoho ľudí má v teplých letných dňoch problém s jedením teplej polievky, čo je len vec usporiadania si istých myšlienkových pochodov v hlave. Ak s tým problém teda je, dôležité je zeleninové predjedlo v podobe šalátu alebo jednoduchého zeleninového nárezu. Inak som si práve spomenula na průpovidku mojej babičky z Moravy. Tá vždy hovorievala: „Polévka je grunt, a maso je špunt." 🙂

No ale vráťme sa k hlavnému jedlu. Je dôležité, aby bolo výživné. Ak má byť vegetariánske, je potrebné zaradiť vždy istú dávku rastlinných bielkovín. Nimi sú všetky druhy strukovín a hríbky. Príloha môže k tomu byť od výmyslu sveta: od opekaných zemiakov, natural ryže, slzovky, pšena, špaldy, jačmeňa – až po cestoviny z tvrdej pšenice, či ryže alebo pohánky. Vhodné sú aj rôzne prívarky v zmysle omáčok ako rajčinová, šalátová, špenát, atd. Tiež sa dá pridať šalát z čerstvej zeleniny, ktorý s týmito všetkými dobrotami neskutočne ladí.

Ak sme „všežravci“ a dáme si teda mäsový hlavný chod, tak potom už len istá kombinácia vhodne upravenej prílohovej zeleniny – najlepšie udusená na troške vody spolu s niekoľkými kvapkami kvalitného oleja.

Mäso by malo byť tepelne upravené pečením, dusením, alebo rýchlym opečením na vhodnej panvici len s pár kvapkami oleja, alebo ak je mastné aj bez. Mäso môže byť morčacie, jahňacie, rybacie. Bravčovému a hovädziemu sa je užitočné vyhýbať.

Súčasťou tohoto jedla je tiež vhodný šalát z čerstvej zeleniny.


Medzijedlo – olovrant:

Tak ako som už napísala treba znovu ovocie, ktoré máme po ruke.


Večera:

Ide o obdobné jedlo ako obedové menu. Polievka už nie je taká nevyhnutná, hoci niekedy môže tvoriť hlavné večerné jedlo s kvalitným kváskovým chlebom z celozrnnej múky. Najlepšie pečeným doma.


Neskoré jedlo:

Ak sme dlhšie hore a od večere uplynuli už spomínané 2-3 hodiny, nezaškodí opäť ovocná pochúťka. Jabĺčko, hrozno, jahody – proste niečo atraktívne a ľahko stráviteľné.


Doslov:
Asi ste si všimli, že v tomto článku sa nikde nepíše o sladkých dobrotách. Presne, je to tak. Ak sa naladíte na konzumáciu toho všetkého, čo tu odporúčam, zabudnete na svoje „čokoládovo – napolitánkové orgie", ktoré vás zvyčajnie viac, či menej „chytajú". Ono to celé prestane, lebo telo bude dostatočne zásobené cukrom z ovocia a zeleniny a nebude ďalej vypytovať takéto „dobroty". Naozaj to tak funguje! A keď tieto dobroty odložíte, uľahčíte svojmu zažívaniu, a získate viac energie zo živej stravy. Ak nevyskúšate, nespoznáte.

Ešte pár pripomienok k ochucovaniu jedál.
Je veľmi dôležité naučiť sa pracovať s jemnými chuťami. Neznamená to jesť neochutenú stravu, ale jesť ju ochutenú inak.
Zeleninu zásadne nesoliť ani konzumovanú len tak nakrájanú, ani varenú. Tzv. anglická zelenina – čo sú na oleji udusené rôzne druhy koreňovej zeleniny – je neskutočne chutná sama o sebe. Sladkasto-slaná, voňavá – mňam!

Polievky a mäso soliť až po dovarení. Minieme oveľa menej soli. A pozor soliť len morskou, alebo himalájskou soľou. Tá druhá je chuťovo diametrálne odlišná, nedá sa porovnať s morskou a už vôbec nie s obyčajnou kamennou – jodidovanou. Treba vyskúšať.
Veľmi dobrou pomôckou na vychuťovanie jedál je ume-ocot, ázijský ocot zo sliviek s himalájskou soľou. Pozor, je to riadne slané, takže niekedy už nie je potrebná žiadna iná soľ, ak ochucujeme s ume-octom.
Na sladenie používame v obmedzenej miere prírodný trstinový cukor, med a agávový sirup.
Ak prestanete jedávať tie napolitánkové dobroty, bude sa vám po čase žiadať menej sladkej chute, a ak neskôr okoštujete dáku cukrárenskú dobrotu, bude vám mdlo od presladeného jedla. Vtedy už bude víťazstvo správneho stravovania vaše!

Tu nájdete informácie aj o životospráve podľa čínskej medicíny!

Zásady stravovania: Ovocie Zelenina

Hlavné zásady stravovania © Serg_Velusceac http://www.istockphoto.com I pmalenky

Pár receptov na inšpiráciu:

1. deň:
Raňajky: Kaša z ovsených a z jačmenných vločiek. Pridané sušené ovocie – hrozienka Sultánky. Posýpka zo sekaných vlaškých orechov. Čerstvé ovocie ku kaši jablko a broskyňa.

Obed:
Polievka z koreňovej zeleniny (mrkva, celer, petržlen) s mladým hráškom.
Pohánková kaša s ružovou šošovicou; uhorkový šalát.

Večera:
Grilovaná zelenina – rôzne druhy: cuketa, baklažán, hrubostenná červená paprika, cibuľa, batat. Avokádový dip.

2. deň:
Raňajky: Kaša z ovsených a z pohánkových vločiek. Pridané sušené ovocie – figy. Posýpka gomasio = čierny sézam. Čerstvé ovocie ku kaši jablko a čerešne.

Obed:
Karfiolová polievka.
Na cibuli dusené veľké grilovacie šampiňóny, varená ryža natural; hlávkový šalát s nakrájanými cherry paradajkami.

Večera:
Pasta s pestom.

3. deň:

Raňajky: Kaša z ovsených a z ražných vločiek. Pridané sušené ovocie – marhule. Posýpka zo sekaných pekanových orechov. Čerstvé ovocie ku kaši jablko a hrozno.

Obed:
Pórková polievka s opraženými slnečnicovými jadierkami.
Zapekaná fašírka z uvareného cícera, paradajková kapusta, pečené zemiaky.

Večera:
Chlieb s bryndzou a čerstvou zeleninou (paprika, cibuľka, rajčina).

4. deň:
Raňajky: Kaša z ovsených a zo špaldových vločiek. Pridané sušené ovocie – datle. Posýpka gomasio = čierny sézam. Čerstvé ovocie ku kaši jablko a pomaranč.

Obed:
Hrášková polievka s vaječnou hmlou.

Filet z lososa na minútku opečený na panvici (bez akéhokoľvek tuku), na cibuli dusená zelenina (mrkva, celer, petržlen) posypaná sekanou petržlenovou vňaťou, ľadový šalát s uhorkou.

Večera:
Parený karfiol, opekané zemiaky, jogurtový dip s kôprom.

5. deň:
Raňajky: Kaša z ovsených a z jačmenných vločiek. Pridané sušené ovocie – brusnice. Posýpka zo sekaných para orechov. Čerstvé ovocie ku kaši jablko a hruška.

Obed:
Polievka - francúzska cibulačka.
Na cibuli restovaný baklažán s červenou paprikou a s tempehom. Príloha – varená slzovka. Sezónny miešaný šalát.

Večera:
Kelová polievka so sušenými dubákmi, zemiakmi a koreňovou zeleninou. Príloha čerstvý chlieb.

6. deň:
Raňajky: Kaša z ovsených a z pohánkových vločiek. Pridané sušené ovocie – zlaté sultánky. Posýpka gomasio = čierny sézam. Čerstvé ovocie ku kaši jablko a kiwi.

Obed:
Zemiaková polievka na kyslo.
Pšenová kaša s koreňovou zeleninou, posypaná kockami gréckeho šalátového syra. Hlávkový šalát.

Večera:
Chlieb so „šunkovou“ penou – rozumej z červenej fazule. Zeleninový nárez z reďkoviek a cibuľky.

7. deň:
Raňajky: Kaša z ovsených a z ražných vločiek. Pridané sušené ovocie – slivky. Posýpka zo sekaných pekanových orechov. Čerstvé ovocie ku kaši jablko a jahody.

Obed:
Špenátová polievka.
Chilli con carne s varenou ryžou natural. Uhorkový šalát.

Večera:
Poľský boršč, vajíčko varené na hniličku a v šupke varené zemiaky.


Ohlas od praktizujúcej:

Život je ten najúžasnejší scénarista a režisér. Článok ČO JESŤ mal byť pôvodne návodom na jednoduchý spôsob zdravého stravovania pre všetkých štandardne fungujúcich ľudí. Písala som ho so zámerom nasmerovať všetkých, ktorí majú záujem o primeranú, zdraviu prospešnú výživu i tých, čo podstúpili „svoju" očistnú kúru. Neočakávala som žiadnu konkrétnu reakciu, ale predsa sa stalo... Ozvala sa jedna osôbka, ktorá už roky viac-menej hľadá svoju cestu vlastného stravovania sa kvôli jednak zdravotným problémom s trávením, jednak s neustále prehratým bojom s nadváhou. Napriek jej úsiliu nie je tu žiadúci úspech ani v zahnatí tráviacecho diskonfortu, ani trvalý úbytok prebytočných kíl. Preto sa „praktizujúca" rozhodla pre 28 dennú očistu podľa knihy Anthony Williama – Medicínske médium. Spätne ma oslovila s otázkou: „Čo jesť?" Na základe toho vlastne vznikol horeuvedený text.

Ohlas od praktizujúcej:
Prečítala som si celý článok, ďakujem. Jediné, čo by som ešte poprosila a o čom sme sa bavili, len som to tu nenašla, je nejaký jednoduchý návod ako sa postupne dopracovať k takejto strave z bodu, kde som teraz? Dnes som si totiž dala po dlhom čase teplú polievku, v ktorej nebolo nič "závadné" len zeleninka a moje črevá to po toľkom čase na surovej strave neohodnotili najlepšie. A preto si myslím, že aj takáto zdravá strava môže byť pre telo po očiste trošku šok, ak jej ho ponúkneme zrazu. Ja som rozmýšľala, že možno práve začať polievkami, postupne pridávať oriešky, strukoviny, hríby. Možno nejaké tie varené zeleniny. Neskôr aj ryžu a pod. A nakoniec až mäso, po pravde, v tejto horúčave mi tá strava čo mám teraz aj dosť vyhovuje, neťahá ma niečo teplé a ťažké a tobôž nie mäso. Otázka je, ako najlepšie pridávať potraviny postupne.
Vopred ďakujem za odpoveď,
S pozdravom …

Odpoveď:
Ahoj …!
Pozerám, čo mi píšeš a samozrejme ďakujem za odozvu. Veľmi mi to pomáha sa vcítiť do človeka s problémami. Vieš, keď si "za vodou" ako sa hovorí, veľa z toho, o čom píšeš, ťa ani nenapadne…
Nuž klasika, jadro problému nemá len jedno riešenie, určite tam je toho viac. Pamätáš si niečo o tom spomínanom množstve jedla, ktoré by sme sa mali naučiť jednorazovo prijímať = zjesť?

Čiže:
1) Ubrať na množstve jedla na začiatku prechodu na "normál stravovanie". Ja som to svojho času riešila tak, že moje heslo dňa znelo: JEDZ POLOVICU. Tiež mi neskutočne chutilo a vedela som v tom "ošiali" zhltnúť pri jednom jedle toľko, čo by som dnes mala aj na dva dni. 🙂

2) Jesť nenáhlivo. Dôkladne poomieľať každé sústo v ústach na kašu. Jogíni hovoria, že aj tuhé jedlo, ktoré ideš zhltnúť má byť tekuté. Odporúčajú aj 300 skúsnutí toho jedného sústa. Nemyslím, že treba až toľko, ale pokúsané to musí byť! Až potom zhltneš. A mnohí ľudia robia ešte takú vec, že než prehltnú to rozkúsané, tak si vkladajú už ďalšie z taniera. A to potom zhltnú s tým rozkúsaným. To je hrozná chyba - taký spôsob konzumácie jedla. Niečo natrávené z pusy + niečo nenatrávené z taniera. Čistý blud!!!

3) Tým, že takto dlhšie konzumuješ jedlo, dávaš telu prirodzenú šancu, aby si viac vychutnalo jedlo a malo čas ukojiť pocit hladu. Pocit hladu sa ukája približne 20 minút. Keď sa zameriaš na dôkladné rozžutie stravy, tak sa ti natiahne ten čas konzumácie každého sústa a výsledok je zrejmý. To množstvo jedla, čo si predtým hravo zjedla, to už nedáš. A zistíš, o koľko vlastne menej potrebuješ na zasýtenie. To súvisí aj s preťažením trávenia z množstva už tej "normálnej stravy". A to je vlastne ten vtip, že budeš ľahšie tráviť a menej prijímať. Zákonite vymiznú postupne tráviace ťažkosti a nastúpi úbytok na váhe!!! A myslím, že oboje je to, čo Ťa trápi.

4) Čo sa týka skladby jedálnička, teraz v horúcich letných dňoch môžeš ešte veľa z tej čerstvej zeleniny. Ona je vlastne na toto obdobie veľmi dobrá, lebo ochladzuje svojim charakterom telo a vyrovnáva tie teploty z leta. Čo by som ti ale odporučila, máš naozaj veľmi dobrý nápad s tými polievkami. Kvalitná polievka je nenahraditeľná aj v lete. A nemusí sa jesť vriaca, dá sa nabrať a počkať až trochu vychladne. Každá polievka z uvarenej zeleniny, ti normálne pohladká črevá. Len treba dodržať pravidlo č. 2!

5) Ak máš pocit dráždivého čreva, či pichľavého žalúdka, vyhni sa nateraz konzumácii strukovín a hríbkov, i orieškov, o mäse už ani nehovorím. Mäso neuveriteľne zaťažuje náš tráviaci trakt. A okrem toho: mäso má v sebe naviazaný tuk, ktorý my nevnímame. A to je tiež istý problém pri nadváhe, ktorý ľudia nechcú vidieť. Jednoznačne, až ti prestane byť ťažko po jedle a trávenie sa skľudní, potom začni POSTUPNE pridávať tie ťažšie tráviteľné zložky ako strukoviny a hríbiky, i oriešky. A vždy si daj len jeden druh, aby si vyselektovala, ktoré ti neškodí, a ktoré ti spôsobuje problém. Potom sa tomu jednoduchšie vyhneš a vychytáš tie "muchy“.

Vidíš, že to nie je celé o tom, že by to čo odporúčam bola nejaká enormná záťaž pre telo. Je to len o spôsobe, ako sa postupne vrátiť k "štandardu" bez odretých uší. Viem, že mi rozumieš a že sa podľa toho zariadiš.

Ešte raz od praktizujúcej:
Ďakujem! Toto mi pomohlo.

Kulinárske fantázie Logo

Cítite, že ste chorý, slabý alebo úplne bez energie? V takýchto chvíľach ľudia najčastejšie začnú brať nejaké lieky. No lieky často problém iba zhoršujú. Pomôžeme vám prekonať vaše zdravotné problémy – a to bez dodatočných pomocných prostriedkov ako sú rôzne zázračné pilulky. Môžeme vašu situáciu nezávisle posúdiť a vypracovať pre vás bezplatnú analýzu.