Raňajková kaša z obilia

  • Raňajková kaša z obilia Header

Raňajková kaša z obilia

Takto vyzerajú zdravé raňajky!

Potrebné suroviny:

Akékoľvek vločky – môže to byť pšeno, pohánka, jačmeň, raž, jednozrnka, dvojzrnka, ovsené vločky. Môžete si ich kúpiť viac a každý deň si ich potom obmieňať.

Rôzne sušené ovocie – napríklad godži, brusnice, figy, ananás, hrozienka, marhule, broskyne, datle, banány, čerešne, čučoriedky, jablká, jahody, maliny, kiwi, mango, melón, papája, slivky, ríbezle, višne a iné.

Koreniny – mletá škorica, mletý zázvor a kardamón. Viac sa používajú v zime, pretože pomáhajú telu posilniť imunitu a trošku ho zahriať.

Mix čerstvého ovocia – sušené ovocie prevláda v zime a čerstvé prevláda zase v lete. V zime z čerstvého ovocia odporúčame skôr jablká a hrušky. V lete je výber pestrejší a patrí sem rôzne ovocie podľa sezóny - napríklad pomaranče, mandarínky, banány, jahody, maliny a iné. V zime ich neodporúčame z toho dôvodu, pretože zachladzujú telo a my potrebujeme naše telo zohriať. V letnej sezóne sa používa preto viac čerstvé ovocie a zo sušeného ovocia by sme tam pridali iba godži. V zimnej sezóne prevláda viac mix sušeného ovocia a z čerstvého ovocia môžete pridať trošku navrch iba jablko alebo hrušku na občerstvenie chuti. Odporúčame použiť vždy iba 2 - 3 druhy.

Cukor – odporúčame xylitol, datľový cukor, agáve sirup, ryžový sirup, javorový sirup.

Raňajková kaša z obilia

Foto © Pavol Malenky I Marion Daghan-Malenky Skúsenosti

Tahini (sezamová pasta). Môže byť aj čokoládová alebo s pomarančovou príchuťou, ale najčistejšia je najzdravšia.

Postup prípravy:

4 poloplné lyžice vločiek na 1 osobu a 3 - 4 dl vody. Pridáme do toho sušené ovocie a koreniny. Potom to necháme všetko spolu variť. Od bodu, kedy sa začne voda variť stačí, aby sa to varilo 4 - 5 minút. Treba pritom stáť a miešať to, aby sa to nepripálilo. Varíme to pomaly. Ochutíme to sirupom alebo cukrom. Cukor pridávame priamo dovnútra alebo to môže byť aj mix - trošku pridáme dovnútra a vrch polejeme javorovým, datľovým sirupom alebo akýmkoľvek iným podľa vášho vlastného výberu. Úplne na konci to vypneme a vmiešame 1 lyžicu tahini (sezamovej pasty). Tým získa krémovú chuť a konzistenciu. Čerstvé ovocie pridávame vždy iba navrch. Môžete tam pridať na lepšiu chuť aj 2 - 3 lyžice kokosového mlieka alebo karob (náhrada kakaa). Na hotovú kašu môžete pridať aj rôzne druhy nasekaných orechov - lieskové orechy, mandle, vlašské orechy, para orechy, pekanové orechy, akýkoľvek mix podľa vášho výberu.

Kaša je zdravšia, ak použijeme celé zrno. Zrno má tiež svoj obal, ktorý chráni vnútrajšok pred vonkajšími vplyvmi tak, ako naša koža chráni nás. Fabrickým vločkovaním sa obal aj vnútro narušuje dosť dlhú dobu pred použitím, a tak stráca časť svojej sily a hodnôt, ktoré má ako celé. Preto odporúčame variť buď celé zrno, ale tým pádom to treba variť dlhšie cca 30 - 40 minút alebo si kúpiť mechanický vločkovač, kde si každé ráno navločkujeme presne toľko, koľko použijeme na varenie a potom to varíme približne 5 minút. Úplne najlepšou variantou je každý deň si vyrobiť čerstvé vločky.

Kto by chcel zájsť ešte ďalej, tak môže všetko variť vo vode, ktorá sa predtým už 10 minút varila a získala tak viac elementu ohňa, a tým aj inú silu a je ľahšie stráviteľnejšia pre organizmus.

Čerstvé bylinky sú vhodné v letných mesiacoch, majú tendenciu osviežiť organizmus a dodať mu potrebnú živú energiu. Mäta, bazalka, tymián a mnohé ďalšie bylinky, ktoré si môžeme sami pestovať v kvetináči doma nám pomôžu osviežiť chuť, ale hlavne telo.

Treba brať ohľad na sezónu, a tým aj na charakter ovocia a korenín. Čerstvé citrusové plody sú vhodné napríklad v teplých mesiacoch a sušené ovocie je vhodnejšie v zimných mesiacoch.

Postup prípravy: Kaša

Foto © Pavol Malenky I Marion Daghan-Malenky Skúsenosti

To sa dá aj kombinovať a napríklad v prechodných jesenných alebo jarných mesiacoch je dobré použiť čerstvé aj sušené ovocie, ale v zimných mesiacoch je najvhodnejšie sušené v kombinácii so zázvorom alebo škoricou a koriandrom, v lete naopak iba čerstvé ovocie v spojení s čerstvou mätou , bazalkou, tymiánom alebo s inými čerstvými bylinkami.

Rôzne oriešky – akékoľvek dostupné druhy orieškov, lieskové, vlašské, mandle, pekanové, pistácie atď. nám dodajú do tela ďalšie potrebné látky. 1 polievková lyžica mletých orieškov na posypanie kaše môže pekne obohatiť celé jedlo, tak živinami, ako aj chuťovým vnemom. Špeciálne odporúčam aj namáčať celé oriešky na cca 24 hodín do vody, vodu 2 - 3 x vymeniť počas dňa. Potom len samotné orechy majú veľmi sviežu čerstvú chuť. Voda ich opäť oživí, a tým v nich prebudí aj ich silu, ktorú z nich môžeme potom získať.

Kulinárske fantázie Logo

Cítite, že ste chorý, slabý alebo úplne bez energie? V takýchto chvíľach ľudia najčastejšie začnú brať nejaké lieky. No lieky často problém iba zhoršujú. Pomôžeme vám prekonať vaše zdravotné problémy – a to bez dodatočných pomocných prostriedkov ako sú rôzne zázračné pilulky. Môžeme vašu situáciu nezávisle posúdiť a vypracovať pre vás bezplatnú analýzu.