Recepty zdravej výživy ✔ Tipy & Triky

Tempeh s restovanou zeleninou

Tempeh s restovanou zeleninou
Suroviny: 1 tempeh (marinovaný alebo natural), olivový olej, 4 PL sójovej omáčky (podľa chuti), 1 - 2 strúčiky cesnaku (stačí aj 1 väčší strúčik), koreňová alebo iná zelenina podľa vášho výberu (mrkva, hrášok, brokolica…), morská soľ.

Postup: Sójovú omáčku zmiešame s roztlačenými strúčikmi cesnaku a tempeh natural marinujeme vo vzniknutej zmesy približne 20 minút. Dôležité je, aby v zmesi neplával, ale ju vsal do seba. Ak máme marinovaný tempeh, tak ho nie je potrebné ešte raz marinovať. Potom načistíme koreňovú zeleninu, osolíme ju a orestujeme ju na miernom ohni. Tempeh si nakrájame na menšie kocky. Keď už bude zelenina skoro hotová (nie úplne), tak pridáme do nej nakrájaný tempeh a všetko spolu restujeme ešte 2 - 3 minúty, kým tempeh trošku nezmäkne. Stačí ho len trošku prehriať.

Hotový tempeh s restovanou zeleninou môžeme podávať so zemiakmi, ryžou alebo cestovinami.

Foto © Monika Slivová I Pavol Malenký

Šošovicové karí s mrkvou

Šošovicové karí s mrkvou
Suroviny: 150 g červenej šošovice, 3 veľké mrkvy, 1 konzerva kukurice (pred použitím odporúčame opláchnuť vo vode), kari korenie, biele korenie, čierne korenie, soľ, olivový olej, kokosový olej (nie je nutne potrebný), tekvica, pohár vody.

Postup: Červenú šošovicu opláchneme a varíme ju vo vode 15 minút (kým šošovica bude mäkká). Zatiaľ si očistíme a nakrájame mrkvu na tenké kolieska. Na panvicu dáme olivový olej a orestujeme mrkvu. Pridáme k nej uvarenú šošovicu a kukuricu. Dochutíme kari korením, kurkumou, soľou a bielym korením. Podlejeme vodou a varíme 10 minút, kým sa nám všetky chute spoja. Do soté môžeme pridať aj lyžičku kokosového oleja. Podávame s tekvicou, ktorú sme okorenili čiernym a bielym korením a upiekli do mäkka v rúre.

Dobrú chuť prajeme 🙂

Foto © Evka S. I Pavol Malenký

Pšeno so zeleninou

Pšeno so zeleninou
Jedli ste už niekedy pšeno, priatelia? Ak nie je najvyšší čas vyskúšať si to a odhaliť jeho chuť. Že neviete, čo je pšeno? Nuž najvyšší čas, aby ste vedeli... :-)

Nazrime do wikipedie, čo nám o ňom hovorí. Je konzumovateľný produkt z prosa. Získame ho odstránením pliev zo zrna. (Môj niekdajší šéf, keď videl znovu môj tanier s obedom, so zdvihnutým obočím zakaždým zahlásil: „Už zase ten vtáčí zob?!") Pšeno nielen dobre vyzerá, ale má aj veľmi dobré výživové hodnoty. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že nenafukuje a ľahko sa trávi. Má v sebe bielkoviny i tuky a sacharidy. Čo nemá, je ŽIADNY LEPOK! Takže pochutiť si môže každý, i celiatici.

Vráťme sa teraz k príprave, lebo má svoje zásady. Ako som už odcitovala wikipédiu, pšeno obsahuje istý podiel tuku a ten robí trošku šarapatu pri jeho príprave. Ak o tom nič neviete, tak môžete byť zaskočení a sklamaní horkou chuťou pokrmu z neho. Ale dá sa s tým účinne pracovať a tzv. „vyraziť tú horkosť“ z neho ešte pred varením. Vôbec tým nenarušíte jeho výživovú hodnotu, len si ho vhodne predpripravíte. Jedná sa o preliatie používanej dávky pšena vriacou vodou. Premývame takto len práve to množstvo pšena, ktoré ideme uvariť. Dôležitou pomôckou je husté sito, do ktorého nasypeme odmeranú dávku.
Čítať viac...